O projekcie

WITRYNA: GROCHÓW – multimedialne okno historii codziennej

„Witryna: Grochów” to projekt fotograficzny opowiadający o historii, tożsamości i mieszkańcach historycznej dzielnicy Grochów. Jego celem jest budowanie świadomości społecznej o historycznej i kulturowej wartości fotografii prywatnej, a także stworzenie cyfrowego archiwum fotograficznego Grochowa.

Dlaczego?

Wszystko zaczęło się od chęci odratowania wizualnego śladu tej części Warszawy.
Podczas przygotowań kolejnych inicjatyw Stowarzyszenia Kraina dotyczących Grochowa, m.in. gry miejskiej „PRL Grochów”, zawsze pojawiała się przeszkoda w postaci znikomych ilości zdjęć historycznej dzielnicy Grochów* w zasobach Sieci.
Jak wyglądał „Wiatrak” bez ronda na ujęciach publikowanych w dawnej prasie, a jak w obiektywie lokalnych grochowskich fotografów-amatorów? Jakie owoce można było zerwać w grochowskich sadach? Gdzie mieszkańcy Grochowa spędzali popołudnia; gdzie popijało się kawki i herbatki? Tak powstała idea fotograficznego archiwum dzielnicy, budowanego przy udziale samych mieszkańców.

Po co otwieramy „Witrynę: Grochów”?

Celem „Witryny: Grochów” jest dotarcie do jak największej ilości fotografii prywatnych prezentujących codzienne życie dzielnicy, lokalne przemiany architektury, ale też modę uliczną. Emocjonalną wartością tego przedsięwzięcia jest jego nostalgiczność, tęsknota za czasem minionym.

Działania w witrynie:

W ramach projektu „Witryna: Grochów” prowadzone są prace nad identyfikacją i opisem fotografii przekazywanych przez mieszkańców, a także niezbędne zabiegi konserwatorskie. Częścią projektu są również konsultacje dotyczące konserwacji prewencyjnej, dzięki którym mieszkańcy mogą się dowiedzieć, jak dbać o domowe fotografie.  Chcemy kontynuować „Witrynę: Grochów” jak najdłużej, by wspólnie z mieszkańcami, zbudować wielki zbiór fotografii i rozwijać konkretne tematyczne podkolekcje. Czas i szuflady mieszkańców pokażą, co jeszcze może znaleźć się w „Witrynie”.

Witryna: Grochów powstaje we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi, Biblioteką Publiczną im. Zygmunta Rumla w Dzielnicy Praga-Południe  Miasta Stołecznego Warszawy i kawiarnią Kicia Kocia.

*Historyczna dzielnica Grochów to w przybliżeniu dzisiejszy obszar osiedli: Grochów (Grochów Centrum, Grochów Południowy, Grochów Północny), Kamionek, Gocław, Gocławek i Olszynka Grochowska

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Podziel się :

O projekcie