Klubokawiarnia Kicia Kocia

Klubokawiarnia Kicia Kocia

2 komentarzy

 • Piotr 14 października 2014 - 22:36 Odpowiedz

  Witam.
  Powyższe zdjęcie nie przedstawia okolic ronda Wiatraczna. Na zdjęciu tym nie ma nawet Grochowa.
  Kiedy tylko to zdjęcie zobaczyłem, od razu coś mi nie pasowało. Po krótkiej analizie stwierdziłem, że nie pasują mi tramwaje. W prawym górnym rogu widoczny jest skład wagonów 13N, po lewej stronie u góry (za kobietą trzymającą dziecko za rękę) widoczny jest skład wagonów 105Na. Zacznę od wagonów 105Na – przed pierwszym wagonem składu widoczny jest słupek przystankowy starego typu (litera T na okrągłej blasze z obwódką), wagony skierowane są w prawą stronę. Czas na wagony 13N – te wagony również skierowane są w prawą stronę, ponadto widać po układzie wagonu pierwszego do drugiego, że skład wykonuje niewielki skręt w prawo. Pomijając obiekty widoczne w tle, starałem się dopasować usytuowanie wagonów. Na „Wiatraku” tramwaje wykonują skręt w prawo tylko w trzech miejscach: wyjazd z ronda w al. Waszyngtona w kierunku Śródmieścia (obecnie linie 9, 24, 25), wyjazd z ronda w ul. Grochowską w kierunku Gocławka (obecnie linie 9, 24), oraz wyjeżdżając z pętli na rondzie, przecinając tory ul. Grochowskiej na linii Kamionek – Gocławek (obecnie linia 8). Wziąłem też pod uwagę możliwość „obrócenia” zdjęcia, co w tym przypadku nie ma miejsca. Napis „DZIECIOM UŚMIECH – ŚWIATU POKÓJ” jest na zdjęciu odwrotnie, gdyż widziany jest od tyłu, wyznacznikiem prawidłowości zdjęcia jest widok wagonów tramwajowych – drzwi znajdują się po prawidłowej, prawej stronie wagonów. Podsumowując – nie ma (i nie było ówcześnie) możliwości uchwycenia takiego układu tramwajów na „Wiatraku” i w jego okolicy.
  Zacząłem się zastanawiać, gdzie w takim razie zrobiono to zdjęcie. Kiedy starałem się dopasować zdjęcie do przebiegu warszawskich tras tramwajowych włącznie z tymi zlikwidowanymi w latach 1970 (pierwszy raz do Wilanowa zabrał mnie ojciec tramwajem), w mojej pamięci „otworzyła się klapka” ze wspomnieniami z lat dziecięcych (jestem rocznik 1964). Od najmłodszych lat jeździłem z rodzicami i siostrą do Płońska autobusami PKS z Dworca PKS Centralny znajdującego się ówcześnie przy ul. Żytniej (Żytnia, Wronia, Leszno). Uświadomiłem sobie, że widywałem tam wesołe miasteczko w trójkącie Kercelak, ul. Okopowa (obecna jezdnia zachodnia), ul. Leszno oraz stare zabudowania (obecnie wschodnia jezdnia ul. Okopowej w kierunku Żoliborza). I wtedy wszystko wskoczyło na swoje miejsce. Skład wagonów 105Na stoi na przystanku na ul. Okopowej w kierunku Żoliborza (pomiędzy Kercelakiem i ul. Leszno), skład wagonów 13N wjeżdża na skrzyżowanie ul. Okopowej i ul. Leszno. Na ulicy Okopowej od ul. Leszno do ul. Dzielnej tory tramwajowe biegną cały czas delikatnym łukiem, jadąc w stronę Żoliborza tramwaje cały czas na tym odcinku wykonują lekki skręt w prawo. I właśnie na skrzyżowaniu ul. Okopowej i ul. Leszno jest mocniejsze załamanie szyn w prawą stronę przed wspomnianym łukiem. Dlatego też wagony 13N nie znajdują się w jednej linii.
  Teraz czas na to, co widać w tle. Budynek widoczny na środku pomiędzy składami tramwajowymi to pawilon w którym mieściła się m.in. kawiarnia Cyganeria, nazywana też Cyganką (porównując ze stanem obecnym można stwierdzić, że zachowany został układ okien), budynki widoczne w prawym górny rogu to zabudowa ul. Leszno.
  Podsumowując – to jest Wola.
  Jeszcze uwaga do zdjęcia zamieszczonego na facebookowym profilu Kici Koci pod datą 5 września, przedstawiającego także wesołe miasteczko.
  Zdjęcie to najprawdopodobniej pochodzi z tego samego miejsca i czasu. Uzasadnienie – ten sam właściciel (G. Szklarek), dziecko widoczne na zdjęciach ma taką samą czapkę. I ostatni argument – kojarzę taki pociąg dla dzieci z opisanego powyżej miejsca. Według moich wspomnień zdjęcia te zostały wykonane w okresie pomiędzy 1973-1976 rokiem. Powyższe zdjęcie wykonano w kierunku południowo zachodnim, zdjęcie z facebooka w kierunku południowo wschodnim. W lewym górnym rogu widoczna jest ściana nieistniejącego już budynku, który usytuowany był na obecnym południowo wschodnim narożniku ul. Leszno i obecnej wschodniej jezdni ul. Okopowej.
  Na zakończenie sprostowanie na temat lokalizacji wesołych miasteczek w okolicy „Wiatraka”.
  W latach 1970 – 1980 (do rozpoczęcia budowy Osiedla Kobielska) wesołe miasteczka rozkładały się przy ul. Grochowskiej pomiędzy Budynkiem Zakładu Wychowawczego Braci Albertynów i obecną Galerią Grochów (pamiętam, że w Gabinecie Osobliwości można było zobaczyć cielę z dwoma głowami :-)). Dopiero w latach 1980 – 2000 wesołe miasteczka zaczęły się lokować w trójkącie al. Waszyngtona, al. St. Zjednoczonych, ul. Garibaldiego (bliżej al. Waszyngtona).
  Niestety, nie posiadam żadnych zdjęć z dawnych lat, natomiast posiadam filmy VHS z lat 1990, na których uwieczniłem moją córkę na wesołym miasteczku przy „Wiatraku”.
  Z poważaniem – Piotr Wiśniewski „Wisien4464″.

  • admin 19 października 2014 - 19:08 Odpowiedz

   Panie Piotrze, bardzo dziękujemy za pomoc w rozwikłaniu zagadki. My również mieliśmy spore wątpliwości co do tego zdjęcia. Postaramy się skontaktować z panem Szklarkiem w celu potwierdzenia informacji o tym, że zdjęcie mogło zostać wykonane na Woli. Identyfikacja zdjęć często przypomina pracę detektywistyczną i przynosi wiele zaskoczeń. Wygląda na to, że mamy tutaj jedno z bardziej spektakularnych. :) Jeszcze raz dziękujemy.

Zostaw komentarz

Podziel się :

Klubokawiarnia Kicia Kocia