Aktualności

Życie społeczne lokomotywowni

Życie społeczne lokomotywowni

Witryna w witrynie

Wrzesień 15, 2014

Trwa akcja „Witryna w witrynie”. Szukajcie czarno-białych zdjęć mieszkańców Grochowa w witrynach sklepów, punktów gastronomicznych, bibliotek oraz w Centrum Promocji Kultury.

Czytaj więcej...

PIKNIK WITRYNA: GROCHÓW

Sierpień 23, 2014

PIKNIK WITRYNA: GROCHÓW

6 września, godz. 12.00-17.00, pl. Szembeka w Warszawie

Piknik „Witryna: Grochów” to święto lokalnych organizacji pozarządowych, miejskich aktywistów i gastronomii na Grochowie.

Zapraszamy serdecznie każdego, kto chciałby:

- zobaczyć wystawę archiwalnych fotografii mieszkańców,

- dowiedzieć się, jak działają lokalne miejsca i organizacje pozarządowe na Grochowie,

- zwiedzić Grochów szlakiem QR kodów,

- posmakować dzielnicy.

 

|GŁÓWNE AKTYWNOŚCI|

Wystawa fotografii mieszkańców Grochowa

Chcąc przede wszystkim podziękować mieszkańcom za dotychczas przekazane zdjęcia organizatorzy projektu „Witryna: Grochów” zapraszają na wernisaż wystawy wybranych zdjęć ze zbioru „witryny: Grochów”. Niektóre fotografie, będzie można odkryć w zaułkach bram i na ścianach kamienic za pośrednictwem umieszczonych tam QR kodów.

 

Targi Lokalnych Przedsiębiorców Kiermasz produktów oraz usług gastronomicznych i kulturalnych m.in.: klubokawiarni Kicia Kocia , U Krawca Cafe, Eat It, Koza Cafe, Antykwariat Grochowski.

Warsztaty Organizacji Pozarządowych Poznaj organizacje pozarządowe zajmujące się tematem historii i tożsamości lokalnej na Grochowie. Na stoiskach będą czekały bezpłatne zajęcia artystyczne, konkursy, plenerowe studio i konsultacje fotograficzne, pokazy zdjęć, gry, ciekawe dyskusje i wiele innych atrakcji!

 

PROGRAM

Stanowisko Stowarzyszenia Kraina i grupy Proszę Bardzo

Warsztat fotograficzny „Witryna: Grochów” – przez cały czas trwania pikniku

Masz w domu pudełka ze starymi rodzinnymi zdjęciami Grochowa, z którymi nie wiesz co zrobić? Przynieś je na nasz piknik. Pokażemy Ci co mogą kryć domowe archiwa i jak bardzo mogą być cenne. Wspólnie przyjrzymy się i udzielimy porad, co zrobić, żeby stare zdjęcia przetrwały jak najdłużej.

Prezentacja zbioru „Witryna: Grochów” – pokaz slajdów.

Spacer

Spacer szlakiem QR kodów umieszczonych w ramach projektu „Witryna: Grochów” w przestrzeni Pragi-Południe. Ta część wystawy pokaże przede wszystkim przemiany, jakim ulegała dzielnica na przestrzeni dziesięcioleci: jak wybrane miejsca wyglądały kiedyś, a jak dziś.

 

Stanowisko Stowarzyszenia Badawczo – Animacyjnego Flâneur

Warsztat „Poczuj Grochów”

Stowarzyszenie Badawczo – Animacyjne Flâneur zaprasza do odkrywania Grochowa wszystkimi zmysłami! Opowiedz nam jak wygląda, pachnie, brzmi i smakuje Twój Grochów?

Na stanowisku Doktora Flâneur’a będziesz mógł również zagrać w zapachową grę oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w Szembekowym monidle!

Warsztat “Moja okolica Szembek”– namiot centralny (15.15 – 16.00)

My wiemy, że Grochów jest fajny. Teraz ty możesz przekonać o tym innych. Masz swoje ulubione miejsce w okolicy placu Szembeka? Wiesz, które miejsca są najciekawsze, a w których lepiej się nie pojawiać? A może znasz miejsca, które są niedoceniane lub zapomniane? Podziel się swoją wiedzą lub dowiedz się więcej na temat terenu wokół placu! Przyjdź na warsztat i pomóż nam stworzyć mapę ważnych miejsc okolicy placu Szembeka.

 

Stanowisko Stowarzyszenia im. Szymona An-skiego

 

„Biuro Kibucowe” – migawki z życia pionierów grochowskich.

Odwiedzając nasze biuro będą Państwo mogli posłuchać, jak wyglądało życie grochowskich kibucników, obejrzeć archiwalne zdjęcia z kibucu, nauczyć się pisania hebrajskich liter oraz dowiedzieć się, czym był ruch chalucowy.

Wspólnymi siłami spróbujemy także namalować kibuc – stworzyć swego rodzaju mapę nieistniejącego już miejsca. Zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Biuro kibucowe będzie otwarte przez cały czas trwania pikniku.

„Kibuc Grochów” – namiot centralny (13.10 – 14.00)

Zapraszamy na pokaz archiwalnych zdjęć i prelekcję dotyczącą historii kibucu Grochów.

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się, co działo się kiedyś na polach Witolina, jak żyli i pracowali mieszkający tam młodzi ludzie, a także zobaczyć największy zbiór przedwojennych zdjęć kibucu – to zapraszamy na spotkanie z Manią Cieślą ze Stowarzyszenia imienia Szymona An-skiego.

 

Stanowisko Q-Ruchu Sąsiedzkiego

Sąsiedzkie fotostory – przez cały czas trwania pikniku

Zapraszamy na warsztat komiksowo-fotograficzny. Będziemy robić (i od razu wywoływać!) zdjęcia ilustrujące jaki powinien być dobry sąsiad. Efektem pracy uczestników i mieszkańców Grochowa będzie kolaż opowiadający o idealnym sąsiedztwie.

 

Stanowisko Montowni Dźwięku

Pracownia Muzyczna MONTOWNIA DŹWIĘKU zaprasza na „Dzień Otwartego Ucha”. Chcemy dać się poznać z najlepszej, muzycznej strony, dlatego wychodzimy spotkać się z Wami w grochowskim plenerze. Nie może Ciebie zabraknąć! W programie m.in. animacje muzyczne przy pianinie dla przedszkolaków, „Dźwiękowisko”- relaksujący seans dźwiękowy dla dzieci od lat 7 i ich rodziców – 15:00-?? (ilość miejsc ograniczona, zapisy przy stanowisku Stowarzyszenia Kraina i grupy Proszę Bardzo). Zapraszamy także do „Wyszukiwarki talentów wokalnych” -KONKURSU z nagrodami!

Stanowisko PACA40

W namiocie Centrum Społecznego PACA40 przez cały czas trwania pikniku będzie można także zagrać w retro-planszówki i zrobić sobie pamiątkowe przypinki.

 

Inne aktywności:

Wykład o historii Grochowa – Tomasz Jarosz, twoja-praga.pl

Czytanie książki „Mowa Grochowa” – Przemysław Śmiech

Przemysław Śmiech jest scenarzystą, instruktorem teatralnym i grochowiakiem. Pisze „wiechem” – gwarą warszawską inspirowaną językiem opowiadań i powieści Stefana Wiecheckiego.

Czytelnia uliczna – prezentacja działalności Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Rumla w Dzielnicy Praga-Południe

Antykwariat Grochowski – kup ciekawą książkę z największego antykwariatu po prawej stronie Wisły.

 

PROGRAM GODZINOWY:

12.30 – 13.10 – czytanie książki „Mowa Grochowa”, Przemysław Śmiech (stanowisko Montowni Dźwięku)

13.15- 14.00 – pokaz archiwalnych zdjęć i prelekcja dotycząca historii kibucu Grochów „Kibuc Grochów”, Stowarzyszenie im. Szymona An-skiego (namiot centralny)

14.15 – 15.00 – wykład o historii Grochowa, Tomasz Jarosz (namiot centralny)

15.15 – 16.00 – warsztat „Moja okolica Szembek”, Stowarzyszenie Badawczo – Animacyjne Flâneur (namiot centralny)

16.10 – 17.00 – spacer szlakiem QR kodów (zbiórka przy namiocie centralnym)

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowany ze środków m.st. Warszawy Urzędu Dzielnicy Praga-Południe.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Kraina i grupa Proszę Bardzo
Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga-Południe

Partnerzy:
Muzeum Warszawskiej Pragi
Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy
Klubokawiarnia Kicia Kocia
Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, CAL

Patronat medialny: LokaLOVE

Uczestnicy, współorganizatorzy:

Stowarzyszenie Badawczo-Animacyjne Flaneur, Stowarzyszenie im. Szymona An-skiego, PACA 40 (Miejsce Akcji) Q-Ruch Sąsiedzki (+SCWO), portal twoja-praga.pl, Cafe Koza, Montownia Dźwięku, Eat It, U Krawca, Antykwariat Grochowski, Centrum Społeczne PACA

Czytaj więcej...

Podziel się :

PIKNIK WITRYNA: GROCHÓW